JakJak skutecznie ochronić psa i kota przed kleszczami? skutecznie ochronić psa i kota przed kleszczami?
Na polskim rynku pojawiają się wciąż nowe preparaty przeciw najczęściej spotykanym pasożytom zewnętrznym, czyli pchłom i kleszczom. Które z nich wybrać i jak je stosować, aby stworzyć maksymalną ochronę naszych czworonogów przeciw chorobom zakaźnym przenoszonym przez kleszcze?
Aby dokonać właściwego wyboru, musimy pamiętać o kilku sprawach.
1. Nie wszystkie preparaty działające na pchły, chronią naszego pupila przed kleszczami. Jednak te, które działają przeciwkleszczowo zapobiegają przed inwazją pcheł. Czytajmy więc ulotkę.
2. Zazwyczaj czas działania prawidłowo założonego preparatu przeciwkleszczowego typu spot-on (do nakraplania na skórę zwierzęcia) to okres 4 tygodni. Obróżki mogą „działać” nawet 7- 8 miesięcy. Co jest niezwykle istotne – aby rzeczywiście czas ochrony naszego zwierzaka był równy temu, jaki podaje producent na ulotce, powinniśmy zwracać uwagę na sposób ich użycia.
3. Podstawowym błędem, jaki właściciele czworonogów popełniają, zwłaszcza stosując preparaty typu spot-on, to kąpiel zwierzaka w zbyt krótkim czasie przed czy też po nakropleniu preparatu.Radzimy założenie preparatu typu spot - on na skórę zwierzaka przed/ po 10 dniach od kąpieli. Większość dostępnych preparatów rozprowadza się w gruczołach łojowych i wydzielanym przez nie sebum.
4. Pamiętajmy, aby aplikować dokładnie taką ilość preparatu, jaka jest przewidziana na nasze konkretnie zwierzę. Zważmy zwierzaka przed zakupem leku. Preparaty spot - on są konfekcjonowane w pipetach do jednorazowego zużycia, o objętości odpowiedniej dla danego przedziału masy ciała zwierzęcia. Dlatego też próba „zaoszczędzenia” środka i podawanie preparatu „po kropelce” skutkuje brakiem jego działania.
5. Jeśli jesteśmy właścicielami kota, zwróćmy szczególną uwagę na postać wybieranego preparatu. Jeśli decydujemy się na wybór obróżki, pamiętajmy, aby założyć ją niezbyt luźno. Zdarzają się nieszczęśliwe przypadki zawieszenia kota - wędrownika na drzewie czy płocie właśnie za taką niedopasowana obróżkę.
6. Jeszcze bardziej istotną kwestią dla właścicieli kotów czy królików jest sprawdzenie, czy dany preparat jest dopuszczony do stosowania u tego gatunku. Duża część środków przeciwkleszczowych jest przeciwwskazana do stosowania u kotów i królików. Ich użycie może skutkować poważnym zatruciem, a nawet śmiercią zwierzęcia. Bezpieczniej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii.
7. Pamiętając o ochronie naszego środowiska, warto przeczytać dokładnie ulotkę preparatu, który kupiliśmy. Wiele z nich (zarówno obróżki jak i pipety) zawierają substancje toksyczne. Dlatego, jeśli planujemy kąpiel naszego czworonoga w jeziorze czy rzece, sprawdźmy w ulotce, czy nie zaszkodzimy żyjącym tam stworzeniom.
8. I wreszcie – pamiętajmy, że kleszcze czy pchły „uodparniają się” na stosowane przeciw nim preparaty podobnie jak bakterie na antybiotyki. Dlatego obserwujmy naszego zwierzaka, zawsze bowiem może się zdarzyć, że środek używany w poprzednim roku, w tym może okazać się już nieskuteczny.