collecte section Bourgogne

https://www.helloasso.com/associations/association-france-lyme/collectes/section-bourgogne

SEZON NA KLESZCZA


SEZON NA KLESZCZA

15.05.2013.
Sezon na kleszcza 
 
Dwaj koledzy z Sogn og Fjordane wybrali się obserwować i filmować jelenie w lesie. Zobaczyli jednak zupełnie inne zwierzęta i to w zdecydowanie większej ilości, niż by chcieli. Po kilku minutach zauważyli, że na kamerze, którą wzięli ze sobą do lasu roi się od kleszczy. Podobnie było z ich ubraniami.

Eirik Haukøy i jego kolega wybrali się do lasu powyżej drogi z Nessane do Balestrand nad fiordem Sogne. Usadowili się się na pniaku pod drzewem i czekali na pojawienie się jeleni.
Te jednak się nie pokazały, za to po dwóch - trzech minutach ich uwagę zwrócił fakt, że jakieś podejrzane robactwo oblazło położoną na ziemi kamerę. Po bliższych oględzinach okazało się, że urządzenie dosłownie pokryte jest kleszczami.
Haukøy, niemal nie wierząc własnym oczom, udokumentował to, robiąc zdjęcie telefonem komórkowym. Można zobaczyć je w dalszej części artykułu.
Następnie on i jego kolega odkryli, że kleszcze bynajmniej nie interesują się samą tylko kamerą - wręcz przeciwnie.
- Zobaczyliśmy, że na naszych ubraniach aż się od nich roi. Były dosłownie wszędzie. Szybko się stamtąd ewakuowaliśmy - opowiada i dodaje:
- Obaj byliśmy w szoku. Byliśmy w tym samym miejscu kilka dni wcześniej i nic się nie działo.
kleszcze_na_kamerze.jpg 
 Kleszcze na kamerze. Fot. Eirik Haukøy

Dwaj koledzy potraktowali sprawę spokojnie, mimo że musieli też pościągać kleszcze z odkrytej skóry:
- Otrzepaliśmy kamerę, otrzepaliśmy siebie, sprawdziliśmy u siebie nawzajem, czy jakieś kleszcze nie zostały na skórze. Żadnemu z nas nie zdążył się wgryźć - relacjonuje Haukøy, który często bywa w lesie, by obserwować zwierzęta, ale czegoś takiego jeszcze nie widział:
- Nigdy. Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Kolega też nie, ani nasi rodzice, ani w ogóle nikt tutaj. Nie słyszałem też, by ktoś kiedyś opowiadał, że to miejsce jest jakoś szczególnie lubiane przez kleszcze. Mój kumpel często poluje w tej okolicy, ale on też nie słyszał o czymś takim.
Mimo iż przeżycie zdecydowanie nie należało do przyjemnych Haukøy nie nabawił się strachu przed wchodzeniem do lasu, za to postanowił, że będzie zachowywał szczególną uwagę podczas wizyt w tej okolicy i jeszcze dokładniej oglądał się po powrocie do domu.
obszary_czestego_wystepowania_kleszczy.jpg 
 Obszary występowania różnych gatunków kleszczy. Im ciemniejszy kolor, tym kleszczy więcej
 Il. Biomet Central

Starszy doradca w urzędzie wojewódzkim (fylkeskommune) Sogn og Fjordane, Johannes Anonby, przyznaje, że wykonane przez Eirika Haukøy zdjęcia są nader interesujące.
- To ci dopiero była inwazja! Coś tam musi być, skoro kleszcze tak tam ciągną - mówi i dodaje, że wprawdzie nie jest specjalistą od kleszczy, ale przypuszcza, że mogą występować tam tak licznie właśnie dlatego, że przychodzą tam jelenie:
- Kleszcze mają czułe zmysły, więc bym tego nie wykluczał. Ale muszę powiedzieć, że czegoś takiego jeszcze w życiu nie widziałem.
Do tego warto zauważyć, że lata kiedy kleszczy jest stosunkowo mało i lata, kiedy jest ich legion lubią występować naprzemiennie. Może właśnie w tym roku mamy znowu sezon na kleszcza?
KLESZCZE I BORELIOZA
  • Na kleszcze należy bardzo uważać, gdyż przenoszą bakterie boreliozy i odkleszczowego zapalenia opon mózgowych.
  • Mniej więcej 1 na 5 kleszczy przenosi bakterie boreliozy (przeprowadzane dwa lata temu badanie kleszczy z Norwegii południowej wykazały, że nosicielem bakterii boreliozy Sørlandet jest co czwarty kleszcz).
  • Bakteria wywołuje u ludzi różne objawy, wśród których najczęstszymi są zmiany skórne, bóle stawów i zmiany neurologiczne. Czasami żadne zewnętrzne objawy mogą nie wystąpić.
  • Okres inkubacji wynosi od 3 do 32 dni od ugryzienia przez kleszcza.
  • Bakteria nie przenosi się pomiędzy ludźmi................ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wrong
Źródło: Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet)


Na podstawie: NRK


Więcej informacji: http://www.mojanorwegia.pl/zycie_w_norwegii/sezon_na_kleszcza.html#ixzz2Txk7KWnh