collecte section Bourgogne

https://www.helloasso.com/associations/association-france-lyme/collectes/section-bourgogne

Kleszcze są teraz u szczytu aktywności



http://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/830463,Kleszcze-sa-teraz-u-szczytu-aktywnosci


Kleszcze są teraz u szczytu aktywności

Jedynka
24.04.2013
Kleszcze są teraz u szczytu aktywności
foto: Wikipedia/CC/Makro Freak

Uwaga na kleszcze. Przenoszą wiele groźnych chorób. Jak fachowo usunąć kleszcza, co robić potem – o tym w Jedynce mówiła prof. Stanisława Tylewska-Wierzbanowska.

Prof. Stanisława Tylewska-Wierzbanowska ostrzegała: kontakt z kleszczem może skończyć się zachorowaniem na szereg chorób. Dostępna jest szczepionka przeciwko tylko jednej odkleszczowej chorobie – przeciwko zapaleniu mózgu, to jest zakażenie wirusowe. Natomiast nie ma szczepionek na zakażenia bakteryjne przenoszone przez kleszcze. - W przypadku zakażenia można leczyć te choroby antybiotykami, ale to nie chroni w stu procentach od ewentualnych trwałych uszczerbków na zdrowiu – powiedziała lekarka.
Stąd należy stosować środki odstraszające kleszcze, nie zapominać o oglądaniu swojego ciała i natychmiast usuwać kleszcze – powiedziała Stanisława Tylewska-Wierzbanowska. Profesor dodała, że niebezpieczne są małe larwy kleszcza, które nie są widoczne na skórze, stąd zaleca tarcie skóry ostrą szczotką.
Jeśli kleszcz wgryzie się w skórę, to jak go usunąć? - Nie należy go drażnić niczym. Trzeba go uchwycić bardzo blisko skóry pęsetą i wyrwać, bez kręcenia, ruchów obrotowych. W aptekach są specjalne przyrządy do usuwania kleszczy – mówiła Tylewska-Wierzbanowska. Jak podkreśliła, trzeba uważać na to, by w skórze nie została głowa kleszcza: bo wtedy mimo usunięcia odwłoku może nastąpić zakażenie, nagromadzenie bakterii znajduje się bowiem w śliniankach.
Po usunięciu kleszcza ranę należy zdezynfekować. Następnie należy obserwować ukąszone miejsce. W przypadku boreliozy objawem będzie rumień, który może pojawić się nawet po tygodniu albo i dłużej. Wówczas mamy do czynienia z zakażeniem.
Szczyt aktywności kleszczy przypada teraz i trwa aż do maja.
Gościem programu była prof. dr hab. Stanisława Tylewska-Wierzbanowska, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Samodzielna Pracownia Riketsji, Chlamydii i Krętków Odzwierzęcych
agkm